İnci Bulgur
KALİTE STANDARTLARI
Kalite Standartları
Anasayfa  /   Kurumsal  /  Kalite Standartları

Firmamız bulgurdaki vazgeçilmez lezzeti sağlamada, üretimde ve buğday seçiminde gösterdiği özene, bulgurun taş değirmende kırılması ve Sortex eleme sisteminin katkısına, kullandığı yüksek teknolojiye, hiçbir katkı maddesi kullanmadan ve el değmeden yaptığı üretime borçludur.

Bulgurun Lezzeti
Tesislerimizde, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu Bölgelerinden alınan en kaliteli Sert Durum buğdayından bulgur üretilmektedir. Bu bulguru diğer markalardan daha lezzetli kılan en önemli unsur, Sortex eleme sisteminden geçerek buğday içerisindeki kızıl taneyi (ekmeklik buğday vb.) ayırması ve son teknoloji kırım valslerinde kırılmış olmasıdır. Diğer makinelerden farklı olarak üretimin hiçbir yerinde el değmeden, bulgurun doğasına uygun olarak üretilmekte, böylece asıl lezzetini ve kokusunu koruyabilmektedir. İnci Bulgur’u diğer markalardan ayıran bir başka özellik de, ürünün kaynatılmasından sonraki kurutma aşamasıyla ilgilidir. Bulgurumuz, geleneksel açıkta serme ile güneşte kurutma yöntemleri yerine, gelişmiş teknoloji ürünü buharlı havalandırma kulesinde kurutulmaktadır.

Bulgur Üretimi Sırasında ve Buğday Seçiminde Kalite
Üretimde öncelikle kaliteye, doğal olmasına ve en önemlisi gıda güvenliğine büyük önem verilmekte, ana hammaddemiz olan durum(triticum durum) buğdayının seçimi büyük bir titizlikle alınmaktadır. İşletmeye alınan buğdayın kalite kontrolü sırasında, kızıl ve bozuk tanesine, rengine ve yabancı koku olmamasına dikkat edilmektedir. Kaliteden ödün vermeden oluşturduğumuz standartlarımıza uymadığı saptanan buğday, kesinlikle üretime alınmamaktadır. Üretimin değişik aşamalarında uygulanan kalite kontrolünde ise, alınan numune ürünler laboratuarımızda gerekli analizlere tabi tutulmaktadır. Firmamız, kaliteli ürün üretmek için buğdayı üreten çiftçiye de gerekli olan bilgileri vermekte ve çiftçileri kaliteli buğday üretimi konusunda sürekli desteklemektedir.


Fabrikanın Bulgur Üretim Teknolojisi ve Tesisleri
Hatay’da bulunan fabrikamızda, Türkiye'deki bulgur üretiminde en gelişmiş teknoloji kullanılmaktadır. Türklere özgü bir ürün olan bulgur konusunda firmamız, tüm yenilikleri takip etmektedir. Firmamızdaki tüm makinelerin aparatları krom nikel paslanmaz çelikten oluşmaktadır. Bu teknolojide bulgur, geleneksel kurutma yöntemleri yerine özel havalandırma kulelerinde kurutulmakta ve kırım valslerinde kırılmaktadır. Kullandığımız son teknoloji sayesinde(Sortex) bulgur içerisinde kalan yabancı maddeler de tek tek seçilmektedir.

Katkı maddesiz, el değmeden üretilen bulgur sağlığa uygun bir ortamda ve her kademesi kontrol altında gerçekleştirilen üretimde hiçbir katkı maddesi ve renklendirici kullanılmamaktadır. Günümüzde albenisini arttırmak için sağlıklı olmayan boya maddeleri kullanılmaktadır. Ancak İnci Bulgur’un hiçbir ürününde buna rastlamak mümkün değildir. İnci Bulgur doğal olarak elde ettiği bulgurun kendi rengini korumasını ve doğal kalmasını güvence altına almıştır. Buğdayın alımından bulgurun satışına kadar kaliteden taviz vermeyip el değmeden işlenmektedir. İçeriğinin sadece su ve buğdaydan oluşması İnci Bulgur'un ürünlerinin doğallığının en büyük kanıtıdır.

Anasayfa Kurumsal Ürünlerimiz Galeri İletişim
Anasayfa Tarihçe Buğday Çeşitleri Belgelerimiz Sipariş Formu
  Hakkımızda Bulgur Çeşitleri   Bize Ulaşın
  Kalite Standartları      
         
+90 326 233 53 33
 
    


 
Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2021
Powered by Terra Bilgisayar & Sdtsoft